Jako rodzic na pewno chcesz dla swojej pociechy tego, co najlepsze. Nic dziwnego, że w czasie pandemii zastanawiasz się nad tym, czy dziecko ma obowiązek noszenia maseczki. Niektórzy dobrowolnie decydują o stosowaniu u najmłodszych środków ochrony własnej. Opiekunowie 5-latków i dzieci starszych są do tego zobligowani przepisami obowiązującego prawa. Dowiedz się, co o noszeniu maseczek przez dzieci mówią przepisy i eksperci.
Maseczka dla dzieci – czy jest potrzebna?
Wraz z rozwojem pandemii zmieniały się przepisy obowiązującego prawa. Dotyczyły one nie tylko samego obowiązku noszenia maseczek, ale też tego, kto i w jakich okolicznościach musi to robić. Gorącym tematem były dzieci, bo one także były narażone na ekspozycję na wirusa i zagrożone zakażeniem https://medivon.pl/od-kiedy-maseczki-medyczne/. Mając na uwadze to ryzyko, specjaliści zachęcali, aby początkowo maseczki nosili nastolatkowe (od 12. roku życia wzwyż), a potem rekomendacja ta objęła także młodsze dzieci. W pewnym momencie już 5-latkowie mieli zasłaniać nos i usta, a ich rodzice szukali najwygodniejszych i przy okazji atrakcyjnych wizualnie maseczek. Tak powstała naprawdę bogata oferta środków ochrony własnej w rozmiarze mniejszym od standardowego.
Czy wszystkie dzieci muszą nosić maseczki?
Jak już wiemy, obowiązek noszenia maseczek dotyczył dzieci od 5. roku życia wzwyż. Młodsze dzieci nie musiały zasłaniać ust i nosa, zresztą ich rodzicom nawet trudno było sobie wyobrazić taką konieczność. Nie brakowało ogólnie głosów sprzeciwu, które wskazywały na trudności z oddychaniem czy inne problemy potencjalnie zagrażające dzieciom w maseczkach. Choć większość nigdy nie została udowodniona, to przepis odnośnie do zwolnienia młodszych dzieci z obowiązku noszenia maseczek obowiązywał przez cały czas trwania pandemii.
Zwolnienie z obowiązku noszenia maseczki
Choć maseczki zapewniają najwyższy poziom ochrony i są najskuteczniejszą bronią w walce z pandemią, to nie wszyscy mogą je nosić. Prawo przewiduje w tym zakresie wyjątki i nie są nim wyłącznie małe dzieci. Z tego obowiązku zwolnione są osoby:
- z całościowymi zaburzeniami rozwoju,
- niepełnosprawne umysłowo,
- niepełnosprawne ruchowo w stopniu, który uniemożliwia im samodzielne ściągnięcie i założenie maseczki.
Również niektóre choroby i zaburzenia mogą wykluczać noszenie maseczki przez dzieci szkolne, młodzież i dorosłych. Jednak o tym fakcie każdorazowo decyduje lekarz, a jego opinię w formie pisemnej warto mieć przy sobie na wypadek kontroli.