Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Dokumenty do ślubu konkordatowego

5 lipca 2022 Dokumenty do ślubu konkordatowego

Ślub konkordatowy to jeden z najczęstszych wyborów przyszłych małżonków. Wynika to z faktu, że w jednym czasie można zawrzeć związek małżeński zarówno od strony prawnej jak i wyznaniowej. Jest to duże udogodnienie dla osób, które cenią sobie swój czas i nie chcą organizować dodatkowej uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jesteś na etapie organizacji własnego wesela i bierzesz pod uwagę możliwość ślubu konkordatowego? Świetnie! Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dzięki nam dowiesz się, jakie dokumenty do ślubu konkordatowego będą Ci niezbędne.

Zobacz także: Zaręczyny a oświadczyny

Dokument poświadczający odbycie nauk przedmałżeńskich 

Jest to jeden z najważniejszych dokumentów bez których wzięcie ślubu konkordatowego byłoby niemożliwe. Nauki przedmałżeńskie nie muszą odbywać się w Waszej parafii. Możecie je zrealizować w zupełnie innym kościele. To zależy tylko od Was. Taki dokument jest akceptowany we wszystkich parafiach i jest bezterminowy. 

Od czasu pandemii pojawiła się również możliwość odbycia nauk przedmałżeńskich online. Daje to przyszłym małżonkom większą elastyczność. Warto jednak zapytać księdza, który będzie udzielał Wam sakramentu małżeństwa, czy ma jakieś zastrzeżenia do tej formy nauk przygotowujących do ślubu konkordatowego.

Dokumenty do ślubu konkordatowego – zaświadczenie z poradni życia rodzinnego

Poradnia życia rodzinnego to miejsce, do którego narzeczeni muszą przyjść zazwyczaj co najmniej 3 razy przed ślubem. Zdarzają się sytuację, że takie zaświadczenie otrzymuje się już nawet po jednej wizycie. Zazwyczaj podczas odbywania nauk przedmałżeńskich pojawiają się rekomendacje poradni, z których możecie skorzystać. 

Świadectwo aktu chrztu oraz świadectwo bierzmowania

Po te dokumenty do ślubu konkordatowego musicie zwrócić się z prośbą do parafii w której był udzielany Wam sakrament chrztu oraz bierzmowania. Pamiętajcie, by w chwili odbioru świadectw mieć przy sobie dokument poświadczający Waszą tożsamość. Może je także odebrać inna osoba, lecz potrzebne jest do tego pełnomocnictwo. 

Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego 

W celu pozyskania tego dokumentu swoje kroki musicie skierować ku Urzędowi Stanu Cywilnego. Wydanie takiego zaświadczenia jest płatne. Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. 

Uzyskane zaświadczenia należy dostarczyć do księdza w konkretnym terminie. Jest to nie później, niż miesiąc i nie wcześniej, niż pół roku przed ślubem. Dzięki niemu informujecie, że nie widzicie sprzeczności, które mogą być przeciwwskazaniem do zawarcia związku małżeńskiego.

Dokumenty do ślubu konkordatowego – świadectwo uczęszczania na katechezę w szkole średniej 

O tym czy ten dokument jest konieczny decyduje parafia. W wielu przypadkach okazuje się on być rzeczą zbędną, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że możemy zostać o niego poproszeni pod groźbą nie udzielenia sakramentu małżeństwa.

Ślub konkordatowy to idealny wybór dla narzeczonych, którzy uważają, że sam ślub cywilny to za mało. W związku z większą powagą związaną z wprowadzeniem kwestii religijnych wymaga on, jednak wypełnienia konkretnych formalności. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi pozbyliśmy się Waszych wątpliwości i wiecie już, jakie dokumenty do ślubu konkordatowego będą wam niezbędne.

wesele jesienią

Redakcja projektyslubne.pl

Moda to nasze drugie imię, a na co dzień kochamy także planować wesela! Sprawdź co przygotowaliśmy dla Ciebie!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Organizacja wesel i uroczystości rodzinnych
zamienniki oryginalnych części samochodowych
gdzie kupić kamienie szlachetne

Gdzie kupić kamienie szlachetne?

2 października 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?