Jak sama nazwa wskazuje, dieta niskowęglowodanowa wiąże się z ograniczeniem podaży cukru względem tłuszczów i białek. Celem jest odciążenie trzustki, obniżenie masy ciała, a także poprawa procesów metabolicznych itd., dzięki czemu osoba stosująca dietę czuje się z biegiem czasu dużo lepiej.
Rodzaje diet niskowęglowodanowych — przykłady
Nie ma jednej, konkretnej diety niskowęglowodanowej. Osoba chcąca zredukować masę ciała i poprawić metabolizm z pewnością skorzysta z jej klasycznej wersji, wedle której ilość spożywanych cukrów nie powinna przekroczyć 25 procent zasobów energetycznych przyswajanych w ciągu dnia. Hitem ostatnich lat są diety ketogeniczne, których celem jest zwiększenie podaży tłuszczów i białek kosztem prawie całkowitej rezygnacji z cukrów. Zgodnie z zasadami diety keto, ilość przyjmowanego dziennie cukru nie powinna być większa niż 50 g. Diety z obniżoną zawartością węglowodanów to również świetna propozycja dla osób, które cierpią na cukrzycę. Należy jednak pamiętać, że w ich przypadku ilość przyswajanych cukrów powinna być uzależniona od wskazań lekarza.
Ogólne założenia diet niskowęglowodanowych
Zasady diety niskowęglowodanowej są dość proste. Większość z nich to metody odżywiania, które można wdrażać jedynie przez określony czas (np. do 21 dni). W trakcie trwania diety warto zrezygnować nie tylko ze słodzonej herbaty, kolorowych napojów i przesłodzonych soków, ale też z ziemniaków, kaszy, makaronu, ryżu, mąki i jasnego pieczywa. Do diety należy włączyć przede wszystkim te produkty, które posiadają stosunkowo niski indeks glikemiczny. Ich zaletą jest m.in. to, że można je spożywać w dużych ilościach bez ryzyka obciążenia trzustki i układu pokarmowego. Rezygnacja z cukru oznacza też rezygnację ze słodkich przetworów takich jak dżemów i miodów. Zamiast nich warto wprowadzić do codziennych posiłków dania oparte na warzywach z dużą zawartością błonnika. Dzięki nim nie tylko zapewnimy sobie uczucie sytości, ale też poprawimy trawienie, wyzbędziemy się toksyn, złogów itd.
Dieta niskowęglowodanowa — dlaczego warto ją stosować?
Zaletą diety niskowęglowodanowej jest wprowadzenie do posiłków produktów, które są zdrową alternatywą dla cukru. Wdrożenie zasad dietetycznych przełoży się na większą podaż witaminy A, C, witamin z grupy B, a także sodu, potasu i oczywiście błonnika. Jeśli chodzi o wartość kaloryczną diety, to wynosi ona od 1000 do 1300 kcal dziennie. Oznacza to, że należy w nią wchodzić stopniowo, aby nie wywołać efektu jo-jo. Ponadto nie wolno zapominać, że intensywność diety niskowęglowodanowej zależy w głównej mierze od aktywności człowieka.
Reasumując, zasady diety niskowęglowodanowej są dość proste. Trzeba ich tylko mądrze przestrzegać.