Perły, kalie, wrzos… Z dniem ślub i weselem jest związana masa przesądów. Są tacy, którzy w nie wierzą i tacy, którzy mają je za nic. Jakie są przesądy ślubne związane z panną młodą i świadkami? O co chodzi z wrzosem i perłami? Przeczytaj i dowiedz się!
Perły na ślub?
Perły były cenione od wieków, jednak osoby przesądne wolą nie zakładać ich w dniu ślubu. Dlaczego? Wierzy się, że perły założone do ślubu przyniosą pannie młodej nieszczęście i smutek.
Sprawdź: Co warto wiedzieć o oświadczynach?
Wrzos na ślubie – przesądy
Podobno wrzos w wiązance ślubnej zwiastuje łzy. Inny przesąd mówi, że nie powinno się trzymać wrzosu w domu, bo to przynosi pecha. Mimo iż wrzos, zwłaszcza podczas wrześniowego ślubu, może pięknie ozdobić salę weselną, przesądna para młoda na pewno z niego zrezygnuje!
Bukiet ślubny z kalii – przesądy
W związku z bukietem z kalii istnieje wiele zabobonów. Kwiaty te mają przynosić smutek, żal i nieszczęście. A jeszcze inny zabobon twierdzi, że bukiet ślubny z kalii oznacza, że pierwszą osobą, która umrze w tym małżeństwie, jest mąż.
Aby zapewnić dobrobyt w małżeństwie…
Według tego przesądu, trzeba zaszyć w sukni ślubnej okruszek chleba i ziarenko cukru. Ma to zapewnić dobrobyt w małżeństwie. Inny przesąd głosi, że, aby zapobiec nędzy i ubóstwu w zyciu młodej pary, należy do ślubnego buta włożyć grosika.
Data ślubu – kiedy i dlaczego?
Wokół daty ślubu również krążą liczne porzekadła. Jeśli im wierzyć, małżeństwo należy zawierać w miesiącu z literą “r”. Czyli odpowiednie miesiące do zawarcia ślubu to: marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień. Według przesądów, najlepszy czas na zawarcie związku małżeńskiego to: okres Bożego Narodzenia, Wielkanocy i karnawału. Oczywiście, istnieje także zabobon dotyczący dnia ślubu. Tradycyjnie najlepszym dniem na ślub jest sobota. Poniedziałek z jednej strony może zwiastować młodej parze szczęście, z drugiej – nie zaleca się rozpoczynać ważnych spraw na początku tygodnia. Aby zagwarantować panu i pannie młodej dobrobyt, należy wziąć ślub we wtorek lub w środę. Nie powinno się brać ślubu w czwartek, bo to wróży straty materialne. Ślub nie powinien również odbywać się w piątek, bo to może zapowiadać cierpienie.
Przesądy mówią też, że nie powinno się brać ślubu w Prima Aprilis, ani przekładać raz ustalonej daty – ma to oznaczać niestałość w uczuciach.
Przesądy ślubne – zapowiedzi
Przesąd związany z zapowiedziami głosi, że Państwo Młodzi nie powinni słuchać swoich zapowiedzi.
Panna młoda – przesądy
Najbardziej znany przesąd dotyczący ślubu głosi, że pan młody nie powinien oglądać sukni panny młodej przed ślubem. Inny, że przyszła żona nie powinna ubierać sukni ślubnej w czasie, kiedy nie jest to konieczne. Przymiarki i oficjalna uroczystość to jedyne okazje, gdy może ona ją ubrać. Inaczej grozi to pechem w małżeństwie. Co więcej, wierzono, że na ślub trzeba ubrać coś:
- niebieskiego, aby partner pozostał wierny,
- pożyczonego, by rodzina męża była jej przychylna,
- starego, żeby zawsze mogła liczyć na swoją rodzinę,
- nowego, aby małżeństwu dobrze się wiodło.
Świadkowie – przesądy ślubne
Świadkom również się obrywa, jeżeli chodzi o przesądy ślubne. Według porzekadeł, świadek i świadkowa nie powinni być parą. Ale musi to być mężczyzna i kobieta. Co więcej, muszą być stanu wolnego i nie mogą być rozwodnikami. Druhna z kolei nie może być w ciąży.
Sprawdź: Jakie wybrać kwiaty ślubne?