Wielu z nas decyduje się na ślub i zawarcie małżeństwa. Zanim jednak rozpoczną się planowania ślubu, pana i pannę młodą czekają oświadczyny. Czym różnią się zaręczyny od oświadczyn? Jak powinny wyglądać zaręczyny? Przeczytaj nasz tekst, a odpowiemy na Twoje pytania!
Oświadczyny a zaręczyny
Oświadczyny to sama propozycja małżeństwa. Zaręczyny natomiast to przyjęcie, które odbywa się w rodzinnym gronie. W trakcie takiej uroczystości przyszła para dzieli się wiadomością o oświadczynach. Niekiedy podawana jest data ślubu i wesela, omawiane są też detale tych wyjątkowych wydarzeń.
Sprawdź: Ile się czeka na ślub cywilny?
Oficjalne zaręczyny – jak to dawniej wyglądało?
Jeżeli para chciała się pobrać, najpierw przyszły narzeczony szedł do rodziców ukochanej i prosił ich o zgodę na zawarcie związku małżeńskiego z ich córką. Gdyby teściowie pana młodego nie wyrazili zgody, małżeństwo w ogóle nie doszłoby do skutku. Kiedy potencjalny pan młody usłyszał zgodę od rodziców wybranki, udawał się do niej i, klękając na prawe kolano, zadawał pytanie: “Czy wyjdziesz za mnie?”. Po usłyszeniu “Tak” organizowano zaręczyny, które z reguły odbywały się w domu panny młodej. Zbierały się wtedy rodziny z obydwu stron. Podczas uroczystości narzeczeni zakładali sobie nawzajem pierścionki. Czasami podawano wtedy konkretną datę i miejsce ślubu, ustalano również szczegóły tych wyjątkowych wydarzeń. Warto wspomnieć, że zerwanie zaręczyn wiązało się z ewentualnym społecznym skandalem i kompromitacją rodziną.
Jak obecnie wyglądają oświadczyny?
Obecnie sprawa narzeczeństwa wygląda mniej oficjalnie – przyszły narzeczony raczej nie pyta rodziców wybranki o zgodę, oświadczyny odbywają się między stronami przyszłego związku małżeńskiego. Po oświadczynach narzeczeni informują bliskich o cudownej wiadomości, a następnie następują planowanie ślubu i wesela. Oczywiście, nadal zdarzają się przypadki, kiedy potencjalny narzeczony prosi rodziców ukochanej o oficjalną zgodę, jednak takie sytuacje nie są tak częste, jak dawniej. Coraz popularniejsze są oryginalne formy oświadczyn. W Internecie można znaleźć historie oświadczyn podczas nurkowania, skoku spadochronowego albo koncertu.
Jak powinny wyglądać zaręczyny?
Nie ma uniwersalnej zasady, która określałaby, jak powinny wyglądać zaręczyny. Są jednak pewne kwestie, o których trzeba pomyśleć wcześniej. Przede wszystkim, warto mieć pewność, że ukochana powie “Tak”. Jeśli chcemy oświadczyć się publicznie, na przykład podczas koncertu albo rodzinnej imprezy, trzeba wziąć pod uwagę reakcję ukochanej. Nie każda kobieta ucieszy się z publicznych deklaracji chęci spędzenia razem reszty życia. Poza tym – co w sytuacji, kiedy zakochany mężczyzna usłyszy “Nie”? Mało kto chciałby przeżywać takie chwile publicznie…
Kolejną kwestią, którą trzeba rozważyć przed oświadczynami, jest mowa, którą ma usłyszeć potencjalna narzeczona. Warto mieć wcześniej przygotowane słowa, które chce się powiedzieć – nawet jeżeli ze stresu ulecą z głowy. Nie ma nic gorszego niż wymyślanie mowy oświadczeniowej na poczekaniu. Łatwo wtedy o zepsucie tak wyjątkowej chwili…
Inną bardzo istotną sprawą jest… sam fakt odbycia się oświadczyn. Nie każda kobieta marzy o pierścionku i zaręczynach. Może wystarczy samo pytanie: “Wyjdziesz za mnie?”, zamiast wielkich gestów? Każdy mężczyzna, który chce spędzić z ukochaną kobietą całe życie, powinien wiedzieć, czego oczekuje wybranka jego serca. Dzięki temu będzie mógł sprawić, że moment deklaracji o związku małżeńskim będzie niezapomniany dla obydwu stron!
Sprawdź: O czym musisz pamiętać przy organizacji ślubu?