Wesele styl skandynawski – 5 praktycznych porad

 In Na ostatni guzik- blog ślubny

Dziś w mojej Encyklopedii Stylów 5 praktycznych porad, jak urządzić ślub i wesele po skandynawsku. I jeszcze jedna podpowiedź, ten właśnie styl idealnie wpisuje się w nadchodzącą porę roku –zimę.

  1. Biel w roli głównej.

Czysta, rozświetlająca, może być chłodna ale i ciepła. Idealna baza dla innych kolorów charakterystycznych dla tego stylu a mianowicie: beżu, szarości lub bardzo wyrazistych turkusu czy fuksji. Te właśnie kolory powinny znaleźć się w stylizacji Panny i Panna Młodego ale przede wszystkim w dekoracjach kościoła czy sali weselnej.

Panna młoda może  błyszczeć kryształami, srebrem, jaśnieć  bielą i delikatnymi pastelami. Niezwykłą rolę pełnią tu delikatne, najlepiej białe lub  srebrne  dodatki,  przypominające sopelki lodu, piórkowe detale we włosach, srebrzyste buty, lśniąca torebeczka. A na ramiona  można zarzucić wełniany szal lub sweter  (ulubionym motywem skandynawskim są wzorzyste, wełniane swetry). Elegancji i szyku doda piękne futerko. Zmarznięte dłonie można ukryć w zabawnej, kożuszkowej mufce. Bukiet oczywiście z białych kwiatów ozdobiony srebrnymi, fioletowymi lub szarymi dodatkami.

  1. Prostota, harmonia i minimalizm w dekoracjach.

Wszystko w bieli, szarości: ściany, meble, naturalna drewniana podłoga. Biel optycznie powiększa salę, daje poczucie elegancji i blasku. Można wykorzystać białe ramy luster, białe serwety i kwiaty na stole. Dekoracje stołów powinny nawiązywać do natury. Można wykorzystać gałązki z szyszkami, pobielone patyki w roli ozdobnych drzewek, świerk, srebro, kryształy i oczywiście dużo, dużo bieli. Warto włączyć oprócz drewna, wiklinę, len, jutę i wełnę.

  1. Światło – nastrojowa oprawa i zwyczaj.

Sala weselna rozświetlona światłem świec i lampek, mimo chłodu na zewnątrz, emanuje ciepłem. Warto zainwestować w dziesiątki świeczników (UWAGA! świece i świeczniki mogą wystąpić tylko na początku uroczystości, dlatego bardziej skupcie się na światełkach elektrycznych, które po prostu są bezpieczne) i  światełek elektrycznych – efekt migoczącego dokoła światła jest niesamowity. Zakup także metalowe, proste latarenki. Obowiązkowo ustaw lampy w oknach (mają oświetlić drogę zagubionemu wędrowcowi). Wspaniale, gdy w sali można rozpalić naturalny ogień w kominku.

  1. Połącz stare z nowym.

Styl skandynawski  lubi połączenia nowoczesności z nutką  przeszłości. Ciekawym motywem na Twoim weselu mogą być zabytkowe krzesła,  na których usadzicie gości, zastawa w stylu retro, czy zdjęcia z dzieciństwa  umieszczone w starodawnych, prostych, drewnianych ramkach.

  1. Stwórz atmosferę surowej Skandynawii już od wejścia.

Zamiast limuzyny z szoferem, bryczka lub sanie z woźnicą. Zamiast sztucznych ogni – ognisko na śniegu i grzane wino. Kapela ludowa przygrywająca do tańca. A jak zima dopisze zaproś gości na poprawiny na kulig.

Już na koniec pamiętajmy, że tylko przepiękne, zimowe plenery stworzą niepowtarzalny klimat na Waszej sesji zdjęciowej. A dalej, no cóż przytulajcie się cieplutko, aż do końca świata i jeszcze dłużej…

Recommended Posts

Leave a Comment