Ślubne wianki

 In Na ostatni guzik- blog ślubny

Sezon ślubny w pełni! Dziś nawiązanie do przedstawianego wcześniej stylu boho oraz rustykalnego, a mianowicie ślubne wianki dla Panny Młodej i druhenek. Ozdoby na głowę z żywych kwiatów od lat zyskują na popularności. Wianki to romantyczna  propozycja na wesele w pięknym otoczeniu: na plaży, przyjęcie w ogrodzie, wiejskiej karczmie, hotelu nad jeziorem. Wianek jest także  świetną alternatywą do welonu i  miłym zaskoczeniem dla przyszłego męża i wszystkich gości.

Dziś w podpowiedziach: Jaki ślubny wianek wybrać? Czy  będzie pasował do Twojej osobowości, urody i stylu?

4. Ludowe i historyczne inspiracje

♥ Wianek krakowski

Przystrój głowy zależał od stanu cywilnego. Dziewczyny nosiły wianki ze sztucznych kwiatów. Zdobiły je spadające na plecy barwne wstążki. Nakryciem głowy mężatki była kosztowna chusta czepcowa,  po raz pierwszy zakładana w czasie weselnych oczepin. Sposoby wiązania były tak różne, że rozpoznawano po nich, z jakiej wsi pochodzi ubrana w chustę kobieta. 

Źródło: Leksykon stroju krakowskiego

♥ Wianek na święto ludowe – Noc Świętojańska

źródło: www.naludowo.pl

Dziewczęta wiły z różnych polnych i ogrodowych kwiatów, takich jak chabry, maki, rumianki, ruty czy też z róż wianki, które były symbolem panieństwa. Przywiązywano je do deseczki, do których umieszczano świeczkę. Tak przyrządzony wianek puszczały na wodę. Często biegły za nimi, by obserwować jak płyną. Czasem dziewczęta zdecydowały się, by puścić po dwa wianki. To jak przesuwały się na wodzie miało wielkie znaczenie. Wielką i szczerą miłość, szybkie zamążpójście oraz długie i szczęśliwe życie wróżyło to, gdy oba wianki szybko oddalały się od brzegu, płynęły równo z prądem wodnym, podpłynęły blisko siebie lub zostały wyłowione przez tego jedynego, ukochanego młodzieńca. O takim rezultacie marzyła każda puszczająca wianki dziewczyna.

Źródło: www.polskatradycja.pl

5. Ceny ślubnych wianków i ozdób kwiatowych

Wianki nie są wcale tanie! Profesjonalne wykonanie pełnego wianka kosztuje w granicach 169zł do 200 zł. Za opaskę lub półwianek zapłacimy około129 zł, gałązki i dopinki z wsuwką od 35 do 100 zł.


I na tym zakończę dziś moje rozważania o wiankach. Jedno jest pewne- w wiankach jest nam do twarzy. Podkreślają naszą słowiańską urodę i dziewczęcy czar. Zapachniało magią lata! 

A swoją drogą upleć wianek na zbliżającą się Noc Świętojańską.

A Twój wybranek niech go wyłowi!

Recommended Posts

Leave a Comment

%d bloggers like this: