Oczepiny inaczej

 In Na ostatni guzik- blog ślubny

Oczepiny to zwyczaj i tradycja. Chociaż pary młode często kręcą nocem słysząc o około-północnych zabawach to i tak się na nie decydują z uwagi na rodzinę. Rozumiem obawy młodych, ponieważ sama uczestniczyłam w zabawach, które nie były ani śmieszne, ani przyjemne, ale miałam też okazję wziąć udział w naprawdę świetnych oczepinach. Dlatego uważam, że nie warto z góry skreślać tej staropolskiej tradycji, ale może spróbować zorganizować takie zabawy, które zaakceptuje i para młoda i jej rodzina. Właśnie o tym dywaguję w dzisiejszym sierpniowym wpisie blogowym. Zapraszam!

1.Wstążki w roli głównej

To prosta, ale bardzo efektowana zabawa. Wstążki pięknie prezentują się na fotografiach ślubnych, a goście są zachwyceni. Na czym polega zabawa? To nieco inna wersja łapania bukietu. Panna młoda z zasłoniętymi oczyma trzyma bukiet d którego przywiązane są wstążki. Staje na środku kółka stworzonego przez panny i zaczyna przecinać wstążki. Nad bezpieczeństwem zabawy czuwa oczywiście świadkowa 🙂  Jak się zapewne domyślacie, ta dziewczyna, która zostanie z wstążką w dłoniach, będzie kolejną panną młodą. Jeśli nie chcesz operować nożyczkami możesz po prostu pociągać za wstążkę. Panna młoda, które wstążka się poruszyła opuszcza kółeczko. Nie jest to duża zmiana w tradycjach i weselnych obyczajach, ale według mnie dodaje weselu uroku i jest to pewien powiew świeżości.

2.Jaka to melodia

Ciekawym konkursem może być Jaka to melodia w wersji filmowo-serialowej. W dobie Netflixa, muzyka z seriali wywołuje wiele emocji! Na Waszym weselu na pewno znajdą się goście chętni wziąć udział w takim konkursie. Oczywiście, aby szanse były wyrównane, muzyka musi być dobrana różnorodnie, z filmów klasyków, nowych i starszych kultowych seriali, czy programów.

3. Zapomniane tradycje

Świat pędzi do przodu, ale my czasami lubimy sięgać w przeszłość. Waszych z pewnością zaskoczą oczepiny w stylu staropolskim, jeszcze fajniej jeśli sięgniecie po zwyczaje regionalne. Na Kaszubach północną tradycją był taniec gości z panną młodą tzw: brutczi tuńc. Gość, który chciał zatańczyć z panną młodą rzucał do misy monetę. Celem było rozbicie miski, co miało zwiastować szczęście i pomyślność pary młodej.

Jim wice potłekłych talerzi, tim wice szczescego po slebie.

Podczas tego tańca układano zabawne wiersze związane z weselem i jego gośćmi.

Tu je cwiardi talar, żebe sa bieda nie dowiedza, dze wa mieszkota!

Następnie ściągano pannie młodej wieniec z głowy na znak, że nie jest już do wzięcia. Wieniec ten trafiał potem do innej dziewczyny, której miał zwiastować szybkie zamążpójście.

4. Król i królowa

To ciekawa propozycja na wyróżnienie pary lub par, możecie ukoronować parę z najdłuższym stażem, parę która niedawno obchodziła rocznicę ślubu lub kogoś Wam bliskiego.

Recommended Posts

Leave a Comment

%d bloggers like this: