Jak wybrać datę ślubu?

 In Blog ślubny Madame Allure

Niektórym z Was odpowiedź na pytanie o idealną datę ślubu przyniesie numerologia, innym z Was – kalendarz rodzinnych wydarzeń, sentymenty lub… przypadek. Co jednak w sytuacji, gdy chcecie świadomie wybrać datę ślubu, ale nie do końca wiecie, od czego zacząć? Mam dla Was poradnik, który – mam nadzieję – pomoże tym, którzy mają zagwozdkę z wyborem daty ślubu!

PRZESTRZEŃ CZASOWA
Tak postanowiłam nazwać ten podpunkt – brzmi sztywniacko, jest… pragmatycznie. Poza wszystkimi mniej lub bardziej romantycznymi akomodacjami, musicie wziąć także pod uwagę, że nie wszystko uda się zorganizować „od ręki”, zwłaszcza, jeśli jesteście czynni zawodowo. Oczywiście, da się zorganizować ślub choćby i w dwa tygodnie – ale musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w tak krótkim czasie zdążycie przełożyć Wasze marzenia na rzeczywistość. Może się także okazać, że najzwyczajniej w świecie urzędy i kościoły nie będą miały terminów; już same formalności zajmują sporo czasu; nie wspominając już o zapraszaniu gości (jeśli macie to w planach – zorganizowanie bardzo kameralnej uroczystości z oczywistych względów trwa krócej).

TERMINY USŁUGODAWCÓW
Znam wiele par, które wybrały termin ślubu, dopasowując go do kalendarza fotografa – jeśli są usługodawcy, na których szczególnie Wam zależy, nie ma nic złego w tym, abyście zaczęli wybór daty ślubu od konsultacji z ich terminarzami. Wesele musi się gdzieś odbyć, ktoś musi na nim zagrać, a goście muszą mieć co jeść – to istota wesela. Odpowiedzcie sobie na pytanie, na czym zależy Wam najbardziej – na konkretnej sali, konkretnym terminie, konkretnym fotografie? Mając w głowie taką listę priorytetów, będzie zdecydowanie łatwiej zacząć wybór daty ślubu. Pamiętajcie, że im dalej od „sezonu ślubnego”, który przypada na cieplejszą porę roku, tym łatwiej o terminy u usługodawców.

TEMPERATURA
Dla mnie to ogromnie ważne kryterium, choć totalnie je zignorowałam gdy wybieraliśmy naszą datę ślubu, na szczęście – mimo czerwcowej, pięknej pogody – nie umierałam z gorąca. Gdyby jednak było więcej, niż 28 stopni – nie wiem, jak bym przetrwała, bo na tej kresce kończy się moja odporność termiczna. Poza tym śluby zimą są piękne.

PRACA

W naszym przypadku zadecydował stały harmonogram urlopów mojego męża. W zależności od branży i stanowiska pracy inny sezon będzie lepszy na urlop – ja na przykład nie wyrywam się w długie podróże w sezonie ślubnym ani tuż przed świętami, bo wtedy właśnie mam najwięcej pracy. Oczywiście nawet bez urlopu dostaniecie dzień wolny na okoliczność ślubu, ale jeśli planujecie…

PODRÓŻ POŚLUBNĄ
…zaraz po ślubie, to oczywistym jest, że będziecie potrzebowali urlopu. Jakkolwiek źle to nie zabrzmi – musicie skonsultować datę ślubu z szefostwem 😉 chyba, że sami jesteście szefami – wtedy macie jedno zmartwienie mniej!

SENTYMENTY

Każdy z nas pamięta – mniej lub bardziej konkretnie – ważne wydarzenia w swoim życiu. Może jest jakaś data w waszym wspólnym kalendarzu, którą fajnie byłoby podkreślić datą ślubu? Nawet, jeśli jest to coś o czym wiecie tylko Wy dwoje – warto zerknąć, czy ta data nie wypada w piątek lub sobotę. A może ślub w środku tygodnia…? 🙂

INNE WESELA I UROCZYSTOŚCI W RODZINIE
Jeśli kalendarz imprez jest jeszcze pusty, możecie szaleć do woli 😉 jeśli jednak chcecie mieć pewność, że Wasi bliscy po pierwsze – nie będą obciążeni finansowo przez kilka wesel w krótkim odstępie czasu, po drugie – nie użyją tego jako argumentu do odmówienia Wam obecności na przyjęciu, zdecydowanie rozejrzyjcie się za inną datą. A później ją szybciutko zaklepcie i potwierdźcie zaproszeniami. Jeśli bardzo zależy Wam, aby na weselu nie odbywało się przy stole świętowanie innej okoliczności, na przykład okrągłych urodzin cioci albo bratanka, przejrzyjcie uważnie notatnik z ważnymi datami.

KRYTERIA ABSTRAKCYJNE
Teoretycznie ich wpływ na wybór daty ślubu jest trudny do uchwycenia, ale nie można tych kryteriów pominąć ani zbagatelizować. Czasami po prostu jakaś data jest… ładna, ciekawa, fajnie wygląda po zapisaniu. W tym roku takie „ładne” daty to na przykład 1.07.2017, 21.07.2017, w przyszłym – 16.06.2018, 7.07.2018. 18.08.2018, w kolejnym – 19.04.2019, 19.07.2019, 19.10.2019… W tym samym worku umieszczam przesądy – na przykład obecność litery „r” w miesiącu, czy numerologię, na której kompletnie się nie znam ale wiem, że ci, którzy się znają, potrafią to i owo wyczytać z dat. Jeśli jesteście w tej grupie – to będzie to fajny trop do wyboru daty ślubu!

Reasumując – wybór daty ślubu to pierwszy, poważny krok na drodze do małżeństwa. Od tego momentu Wasz weselny świat będzie się kręcił wokół niej. Nieważne, czy od początku ta data ma jakieś głębsze znaczenie, czy po prostu Wam się podoba – gdy wybije godzina „zero”, data ślubu stanie się jedną z ważniejszych w Waszym rodzinnym kalendarzu – , ja, mężatka z trzyletnim stażem Wam to gwarantuję! 🙂

Recent Posts

Leave a Comment

%d bloggers like this: